Prehľad materiálov strešných boxov - test

Pridané: 04.10.2016 15:58:29 Počet zobrazení: 9962

04 Október 2016

Európsky trh je zaplavený veľkým množstvom strešných boxov, ako sa zorientovať v ich vlastnostiach?

Prehľad materiálov strešných boxov - test

Európsky trh čelí veľkému prílivu nových produktov. Vznikajú nové značky, ktoré ak chcú ekonomicky zapôsobiť musia čeliť silnému tlaku zo strany existujúcich producentov.


Najjednoduchším spôsobom ako výrazne znížiť finálnu cenu produktu, je znížiť cenu vstupov – materiál, práca, vývoj. Je toto, ale správna cesta?


V oblasti strešných boxov je len pár dominantných výrobcov, ktorí si kvalitatívnu stránky výroby prísne strážia.
Ako sa teda zorientovať v spleti technických informácií? Máme k dispozícií niektoré termíny, ktoré Vám pomôžu vybrať si správne.


Najdôležitejšou a vo výrobe najnákladnejšou položkou je spôsob spracovania – lisovania boxu. Profesionálne fabriky majú plne automatizované lisovacie centrály, ktoré maximálne rovnomerne nahrievajú plastovú formu na presnú teplotu (keramické nahrievanie s veľkým množstvom referenčných bodov.  V tomto prípade sa v procese lisovania plast tvaruje so zachovaním rovnakej výslednej hrúbky plastu po celej ploche. (Thule, Packline, Neumann, Northline, Hapro)


Veľmi dôležitým vstupom je aj druh plastu. Svetový lídri používajú ABS (Akrylonitrilbutadiénstyrén – termoplastický kopolymér). V tomto prípade je dôležitá aj jeho hrúbka a pôvod. (Top producenti Nemecko, Rakúsko)


TOP producenti používajú 5 vrstvový 5 mm ABS (2 vrstvy ABS, 1 vrstva PMMA, 2 vrstvy polykarbonát UV protector) 


Tento 5 vrstvový ABS plast sa u týchto producentov vyskytuje len v drahších modeloch. Lacnejšie modely, ktoré sa vyznačujú ešte mimoriadnou stálosťou a odolnosťou sú zo 4 a 4,5 mm ABS plastu. 
Stredná kvalitatívna ešte dostačujúca cesta sú boxy so štruktúrovaným povrchom. Jedná sa o recyklovaný plast často skrývajúci sa za výrazom Anthracit. Je to bez finálnej PMMA - polykarbonátu. 
Nižšia-stredná trieda sú strešné boxy z lisovaného polystyrénu. Plast je jednovrstvový, časom krehký, má zníženú tuhosť.


Najnižšia kvalitatívna možnosť je recyklovaný polystyrén. 


Preto v prípade porovnávania materiálu boxu, si od predajcu vyžiadajte informáciu z akého materiálu bol box vyrobený.

Pri výbere strešného boxu sú dôležité aj z hľadiska používania aj z hľadiska kvality zámkové systémy.
TOP producenti využívajú 6 bodové zámky (3 na každej strane) s centrálnou zámkovou vložkou. Dôležité sú opäť použité materiálny. Tu si všimnite z akého materiálu sú posuvné hriadelky a vložka zámku. Plastové hriadelky sa pôsobením chladu sťahujú a ohýbajú a box sa stáva neotvoriteľný – neuzatvoriteľným. Ak sú plastové prevody vo vložke zámku, tie sa časom obrúsia a nefungujú. Rovnako sa mimoriadne ľahko otvárajú napr. skrutkovačom. Stávajú sa ľahko vykradnutešné - ukradnuteľné)

 


Strešné boxy s rozmerom okolo 2 metrov by mali byť vystužené. Ak nie sú, box pri vyšších rýchlostiach kmitá a je na streche nestabilný.

Sumár, na základe čoho teda vyberať strešný box?


1. Z akého plastu sa box vyrába – horná a dolná kopula, fabrika, kde sa vyrába
2. Koľko bodové zámky sú na boxe osadené
3. Z akého materiálu sú zámkové hriadele a vložka zámku
4. Aký má systém upnutia na základné nosiče, či má alternatívy upnutia napr. "T" systém
5. Či je box vystužený
6. Akú záruku výrobca ponúka
7. Doplňujúce príslušenstvo (madlá, predný ochranný kryt, upínacie pásy, spery)
8. Krajina pôvodu
9. Servis a náhradné diely – dostupnosť

 

 

autoboxy testtest strešných boxov