AT SK CZ DE PL

Späť

Test strešných boxov 2017 - 2018

Pridané: 24.09.2017 23:17:58 Počet zobrazení: 1792

24 September 2017

Test strešných boxov, Dachbox test

Test strešných boxov  2017 - 2018

    Tento test je výsledkom rešerše troch nezávislých európskych testov strešných boxov (ADAC-Dachbox Motorwel test, OAMTC – Test, AUTO Strassenwerkehr test). Test zohľadňuje kvalitu vstupných materiálov, kvalitu výrobného procesu, zámkový systém, tuhosť, výbavu, bezpečnosť, nárazovú odolnosť, bočné preťaženie, upínací systém, aerodynamiku.

Pozn.
Nehodnotený parameter je dizajn, aj keď v tomto prípade by mohlo byť poradie odlišné.

Pri niektorých boxoch bolo ťažké určiť presné poradie, vzhľadom na to, že výrobcovia v spodnej časti výsledkovej listiny používajú recykláty ABS plastu, prípadne lisovaný polystyrén. Tieto materiály po krátkom čase strácajú svoju tuhosť, mechanickú odolnosť. Stávajú sa krehké a nestále.
Dokonca v niektorých prípadoch sa nedal analyzovať uzamykací systém, pretože to nespĺňalo ani základné bezpečnostné požiadavky, čo na počudovanie by sa na trhu ani nemali vyskytovať. Nehovoriac o tom, že strešný box, slúži na transport batožiny na dovolenku zväčša vyššími cestovnými rýchlosťami na dlhšie vzdialenosti.

Prvé miesto obsadil podľa očakávania líder v oblasti strešných boxov Thule Excellence. Box je vyrobený z ABS 5 mm plastu, má výborný dizajn, výbavu, výborný upínací systém, predné ochranné čelo, svetlo, sieťku,  atď. Cenovo je však medzi prvým a druhým miestom priepastný rozdiel.

excellence

 

V tesnom závese je box Northline Tirol 420, ktorý zaostáva len vďaka upínaciemu systému – ktorý je len do 60mm, ale výrobca to napravil doplňujúcim „T" adaptérom ktorý je už v základnom balení boxu. Subjektívne je, ale dizajn boxu Northline nadčasový a mimoriadne čistý a moderný. Výbavou je totožný s Excellencom (okrem svetla a sieťky). ABS plast z ktorého sa Tirol vyrába je z rovnakej produkcie ako Thule  a teda 5 mm ABS.

Northline


Excellence je na trhu už služných pár rokov. Pozor však na mimoriadne dôležitý fakt, boxy Excellence máju stále vložku zámku s plastovými západkami, vďaka čomu sú ľahkou korisťou. Túto nedokonalosť Thule už vyriešilo, ale zatiaľ ho montuje len do modelov Thule  Motion XT, aj preto tieto boxy v celoeurópskom teste obsadili tretie miesto. A teda uzatvárajú TOP trojicu strešných boxov na európskom trhu.

motion xt


Zaujímavosť: , „T" upínanie je dôležitá pre všetkých výrobcov boxov, pretože je to jediný systém, ktorý je na jednej strane univerzálny, na druhej strane eliminuje nielen pred-zadné posuny, ale aj bočné. Preto v prípade, ak výrobca chce splniť prísne požiadavky a  dostať hviezdičiek „Crash testu" musí mať tento upínací systém ako opciu.


Stále pekné umiestnenie majú boxy z Nórska – Packline. Sú to jediné boxy na trhu, ktoré majú dvojité spevnené dno. Výborný čistý dizajn, bezfalcové bočné spoje. Boxy sú okrem rýchloupínacie systému vybavené už spomínaným „T" setom, ktorý je dnes budúcnosť upínania boxov vzhľadom na rozmanitosť tvarou a rozmerov strešných nosičov. Boxy Pacline majú však veľmi zaujímavú resp. netradičnú vlastnosť – otváranie je v zadnej časti a box sa otvára posunutím smerom dopredu.

packline


Zaujímavosť: strešné boxy packline sa v škandinávskych krajinách predávajú bez zámkov a otvárajú sa len prostredníctvom tlačidla, avšak pre potrebu strednej Európy výrobca musel osadiť zámkový systém na tieto boxy :-)

open packline

Ďalšiu pozíciu obsadila dizajnová stálica od Thule a to model Dynamic. Napriek plastovej vložke zámku, a relatívne vysokej hlučnosti boxu, je box mimoriadne atraktívny, športovo-dizajnový. Tiež je síce na trhu viac rokov, je pre svoj nadčasový dizajn predávaný.

Dynamic


Pozíciu Thule opäť atakuje box Northline EVOspace. Vychádza z dizajnového tvaru Tirol. Box je vyrobený z 5mm ABS, dizajnovo čistý, vďaka bezschodvým spojom mimoriadne tichý. Vďaka bočným madlám sa kopula otvára komfortne. Maximálny pomer výbornej kvality, dizajnu a ceny.

evospace


Na ďalšom mieste v rebríčku testu je box Neumann Adventure 190. Boxy Neumann patria ku kvalitatívnej špičke streľných boxov vo svetovom meradle. Výrobca napriek tomu, že to pri týchto rozmeroch nieje nevyhnutné používať 5 mm ABS plast (takúto hrúbku plastu používajú len Thule Excellence, Northline Tirol, Family, EVOspace a Neumann). Fabrika Neumann sa radí medzi Európskych TOP kvalitatívnych producentov strešných boxov s dlhoročnou tradíciu. Vďaka modelom Adventure sa aj z hľadiska dizajnu stávajú vyhľadávané boxy v Európe. Neumann je v Európe druhá najstaršia fabrika na strešné boxy, svoje skúsenosti pretavili do jednoznačne bezporuchových modelov.

neumann

Zaujímvosť: Strešné boxy Northline sú vyrábané vo fabrike Neumann.


Novinkou, ktorá sa rýchlo etablovala vďaka silnej pozícií značky sú boxy Whispbar, jedná sa o nástupcu legendárnych boxov Yakima, avšak ide o európsku produkciu, ktorá ničím nevyčnieva z radu autoboxov, navyše použité materiály spadajú skôr do stredného segmentu, no cenou sa radia skôr k prémiovým značkám.

whispbar


Model Northlie ECOspace sa umiestnil na stredných pozíciách tohto testu. Napriek použitým vysokokvalitným materiálom sa box umiestňuje nižšie len pre výbavu. Box je jednostranne otvárateľný, prvý krát je použitý 4 mm ABS ( čo je dokonca aj prémiovej triede štandardom), upnutie má však klasiku „U" skrutky. Pre sporadických užívateľov boxov, sú tieto ústupky zanedbateľné Všetky tieto prvky sa prejavili v mimoriadne priaznivej cene. Teda úžitkový pomer cena-kvalita je v tomto prípade boxu nadpriemerný.

ecospace

Strešné boxy Atera/Harpo patria k silnému prúdu predaja strešných boxov. Kvalitatívne patria k strednej až vyššej strednej triede. Cenovo sa radia od prémiového segmentu. Dizajnovo neutrálne až pasívne. Konečný spotrebiteľ bude s boxami z tejto produkcie spokojný.

atera

Na chvoste rebríčka testu boxov sa nachádzajú boxy, ktoré sú pre túto pozíciu navrhnuté. Oslovujú cieľovú skupinu nenáročných zákazníkov, ktorí box využívajú len výnimočne aj to na krátke vzdialenosti. Na boxoch sa v každom ohľade šetrí, čo sa prejavuje v kvalite vstupných materiálov, zámkových systémoch, upínacích systémoch, aby sa dosiahla konečná nízka spotrebiteľská cena. Preto nieje vhodné tieto produkty komentovať.

Výsledné poradie boxov:


1. Thule Excellence XT
2. Northlin Tirol 420
3. Thule Motion XT

4. Packline NX 195/205
5. Thule Dynamic 800/900
6. Northline EVOspace
7. Neumann Adventure 190
8. Whispbar WB 75X
9. Atera Certo / Hapro Traxer
10. Northlie ECOspace
11. Thule Touring (prevedenie Aeroskin)
12. Calix
13. Modula case

14. Hakr
15. Ultra plast

 

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info